Dodaj do Ulubionych   Dodaj Ogłoszenie   Sprzedaj Konia   Stadniny   Sklepy Jeździeckie   Bilety Lotnicze   Bilety Autokarowe    
Stadniny i Stada Koni (185)
Ośrodki Jeździeckie (624)
Kursy Jeździeckie, Nauka Jazdy (454)
Handel Końmi (133)
Hotel, Pensjonat, Boksy (1004)
Kowalstwo (Konie) (156)
Rymarstwo (24)
Weterynarze (Konie) (47)
Instruktorzy Jazdy Konnej (312)
Hipoterapia (121)
Agroturystyka Konna (305)
Wakacje w Siodle (314)
Hodowla Koni (130)
Usługi: Konie i Stadniny (256)
Sklepy Jeździeckie (142)
Noclegi i Jazda Konna (188)
Transport Koni (204)
Stanówka (Ogiery) (331)
Rajdy Konne Obozy Jeździeckie (226)
Podukty: Konie i Stadniny (93)
Organizacje i Kluby (25)
Jazda Konna w Stylu Western (31)
Schroniska dla Koni (3)
Ferie w Siodle, Zima (90)
  

  Jaką prasę branżową uważasz za najlepszą?  
Koński Targ
21%
Koń Polski
17%
Konie i Rumaki
22%
Świat Koni
29%
Hodowca i Jeździec
12%
Oddano 43620 głosów

Transport Koni
Hotel dla Konia
Ogłosznia Praca, Konie
Eurocar Warszawa
Konie.pl


Pomagając zwierzętom, chronisz klimat

W piątek 22 maja obchodzony będzie ogólnopolski Dzień Praw Zwierząt, zainaugurowany przez Klub Gaja 11 lat temu. Tego dnia odbędzie się polska premiera pierwszego w Europie raportu „Globalne ostrzeżenie: zmiany klimatyczne a dobrostan zwierząt hodowlanych”. W ramach tegorocznych obchodów Dnia Praw Zwierząt, Klub Gaja zwraca uwagę nie tylko na problem ochrony zwierząt domowych i gospodarskich, ale również hodowanych na masową skalę. Jak wynika z raportu „Globalne ostrzeżenie: zmiany klimatyczne a dobrostan zwierząt hodowlanych”, opracowanego na zlecenie brytyjskiej organizacji Compassion in World Farming (CIWF), masowa hodowla zwierząt na mięso, mleko i jaja negatywnie wpływa na klimat. Powoduje wysoką emisję gazów cieplarnianych (które są przyczyną efektu cieplarnianego) i zużywa dużą część zasobów naturalnych (m.in. gruntów ornych i lasów). „Każdy z nas może zapobiec takiej sytuacji, robiąc codzienne zakupy i dokonując mądrych wyborów. Badania wykazały, że zmniejszenie spożycia mięsa i produktów mlecznych tak samo korzystnie wpływa na środowisko, co ograniczenie jazdy samochodem o setki kilometrów lub użytkowanie pojazdu o węglooszczędnym napędzie hybrydowym” – mówi Jacek Bożek, założyciel i lider Klubu Gaja.


Negatywny wpływ na środowisko

Zdaniem autorów raportu, hodowla zwierząt odpowiada za 18-proc. światowej emisji gazów cieplarnianych – stanowi to większe zagrożenie dla środowiska niż transport. Dostarcza aż 64-proc. globalnej emisji amoniaku, która zanieczyszcza powietrze, gleby i wody oraz powoduje powstawanie kwaśnych deszczy i uszkadza warstwę ozonową. Warto wiedzieć, że jedna trzecia gruntów ornych na świecie jest zajmowana w celu uprawy pasz. Ziemia pod pastwiska i uprawy paszowe to w rzeczywistości tereny, na których wykarczowano lasy. Organizacja CIWF zachęca do tego, by ograniczyć produkcję i konsumpcję mięsa – do 2020 r. o jedną trzecią, a do 2050 r. o 60 proc. Jest to ważne tym bardziej, że jak wynika z raportu Światowego Funduszu Badań nad Rakiem na rok 2007, spożycie produktów mięsnych i mlecznych może mieć korzystny wpływ na zdrowie człowieka – może zmniejszyć występowanie otyłości, pewnych chorób serca i nowotworów jelita grubego.
Obchody Dnia Praw Zwierząt

Dzień Praw Zwierząt został ustanowiony na wniosek Klubu Gaja. Obchodzony jest 22 maja w celu upamiętnienia wejścia w życie Ustawy o ochronie zwierząt w 1997 r. Wraz z przyjęciem Ustawy w polskim prawie pojawił się nowy, ważny zapis - "zwierzę nie jest rzeczą". W tym roku obchody Dnia Praw Zwierząt połączone są z realizacją programu „Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat”. W ramach programu przewidziano uroczystą premierę raportu „Globalne ostrzeżenie: zmiany klimatyczne, a dobrostan zwierząt hodowlanych” oraz filmu edukacyjnego „Zwierzęta a klimat”. Ponadto, tego dnia przeprowadzone zostaną specjalne lekcje dla uczniów i wykłady dla studentów, których tematem przewodnim będzie wpływ hodowli zwierząt na stan środowiska. Odbędą się także wernisaże, wystawy i happeningi. Projekt dofinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patronat nad programem objął Minister Środowiska. Uwaga: pełny raport „Globalne ostrzeżenie: zmiany klimatyczne a dobrostan zwierząt hodowlanych” można pobrać klikając na link: http://www.klubgaja.pl/_pliki/klubgaja-ocieplenie-pl.pdf


O Klubie Gaja

Klub Gaja jest jedną z wiodących, niezależnych organizacji społecznych zajmujących się ochroną środowiska i prawami zwierząt w Polsce. Został założony przez Jacka Bożka w roku 1988. Od roku 2004 jest organizacją pożytku publicznego. Misją Klubu Gaja jest ochrona planety Ziemi oraz zachowanie środowiska naturalnego i różnorodności biologicznej. Klub Gaja łączy działania na rzecz ochrony przyrody, praw obywatela i konsumenta oraz praw i dobrostanu zwierząt. W swojej działalności edukacyjnej, warsztatach, wydarzeniach wykorzystuje niekonwencjonalne metody i różne formy sztuki.


O Compassion in World Farming (CIWF)

Założone w Wielkiej Brytanii w 1967 roku przez farmera Petera Robertsa (zm. 2006 r.) Compassion in World Farming organizuje kampanie na rzecz ochrony zwierząt gospodarskich hodowanych na potrzeby przemysłu spożywczego; promuje ekologiczną hodowlę zwierząt, na wolnym wybiegu; wegetarianizm i weganizm oraz ogólne zmniejszenie spożycia mięsa. Głównym celem CIWE jest doprowadzenie do sprawiedliwego i humanitarnego traktowania zwierząt hodowlanych. Dziś Compassion in World Farming współpracuje ze 150 podobnymi organizacjami na całym świecie, liczy ponad 30 tys. członków w 11 krajach.Raport Globalne ostrzeżenie: zmiany klimatyczne a dobrostan zwierząt hodowlanych poleca prof. dr hab. Piotr Tryjanowski Pracownik naukowy Instytutu Biologii Środowiska UAM w Poznaniu. Zajmuje się relacjami klimat – organizmy żywe. Jest ekspertem Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatycznych (IPCC), który w 2007 r. otrzymał Nagrodę Nobla za „wysiłki na rzecz budowy i upowszechniania wiedzy nt. Zmian klimatu wynikających z działań człowieka”. Na temat raportu P. Tryjanowski napisał: Po lekturze książki (…) inaczej popatrzysz na jajka, czy wędliny w sklepie. Powiesz, do kupowania tych z tradycyjnych gospodarstw potrzeba więcej pieniędzy. Tak, to prawda, ale przede wszystkim potrzeba większej świadomości... A argumentów jest sporo! Program „Pomagamy zwierzętom-chronimy klimat” dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Stowarzyszenie Ekologiczno - Kulturalne

ul. Parkowa 10, 43-365 Wilkowice

tel./fax. (033) 812-36-94

e-mail: klubgaja@klubgaja.pl - www.klubgaja.pl


 


SPRZEDAJ KONIA

Wyszukiwarka
Ogłoszeń

   Szukaj
   Ogłoszeń: 0
  

Pracę Oferuję (0)
Sprzedam Różne (0)
Kupię Różne (0)
Pracy Szukam (0)
Inne (1)
Kupię Konia (0)
Jazda za Pracę - Szukam (0)
Dzierżawa - Wezmę (0)
Zamiana (Zamienię) (0)
Szukam Różne (0)
Skradziono (Sprzęt, Konie) (0)
Dzierżawa - Oddam (0)
Oferty Wakacyjne (0)
Sylwester i Konie (0)
Oferty Zimowe, Ferie (0)
Promocje Sklepów (0)
Jazda za Pracę - Oferuję (0)
Imprezy, Hubertusy (0)
Wolne Boksy dla Konia (0)
Zawody Jeździeckie (0)
Egzaminy na Odznaki Jeździecki (0)
  

półkolonie jeździeckie w PSJK Sopot Hipodorom
kurs instruktora hipoterapii
kurs instruktorski hipoterapii poznań
Kurs instruktorski - Jazda Konna
Jazda konna Poznań
Prośba o wypełnienie ankiety do pracy magister(...)
Bachmat.com.pl
Wydzierżawię konie
Obozy jeździeckie w Górach Złotych
Kosmetyki dla koni


Wypożyczalnia Samochodów
Tanie Bilety Autokarowe
Tanie Bilety Lotnicze
Wycieczki, Wyjazdy na Narty
Tanie Linie Lotnicze
Nasza Oferta Reklama Regulamin Kontakt z nami Banery