Dodaj do Ulubionych   Dodaj Ogłoszenie   Sprzedaj Konia   Stadniny   Sklepy Jeździeckie   Bilety Lotnicze   Bilety Autokarowe    
Stadniny i Stada Koni (185)
Ośrodki Jeździeckie (624)
Kursy Jeździeckie, Nauka Jazdy (454)
Handel Końmi (133)
Hotel, Pensjonat, Boksy (1004)
Kowalstwo (Konie) (156)
Rymarstwo (24)
Weterynarze (Konie) (47)
Instruktorzy Jazdy Konnej (312)
Hipoterapia (121)
Agroturystyka Konna (305)
Wakacje w Siodle (314)
Hodowla Koni (130)
Usługi: Konie i Stadniny (256)
Sklepy Jeździeckie (142)
Noclegi i Jazda Konna (188)
Transport Koni (204)
Stanówka (Ogiery) (331)
Rajdy Konne Obozy Jeździeckie (226)
Podukty: Konie i Stadniny (93)
Organizacje i Kluby (25)
Jazda Konna w Stylu Western (31)
Schroniska dla Koni (3)
Ferie w Siodle, Zima (90)
  

  Jaką prasę branżową uważasz za najlepszą?  
Koński Targ
21%
Koń Polski
17%
Konie i Rumaki
22%
Świat Koni
29%
Hodowca i Jeździec
12%
Oddano 43620 głosów

Transport Koni
Hotel dla Konia
Ogłosznia Praca, Konie
Eurocar Warszawa
Konie.pl


Konie w szkoleniach biznesowych i nie tylko

W dniach 12-13 lipca 2008 w ośrodku w Jagodnem odbyło się pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej szkolenie Train the Rainer prowadzone przez Agatę Wiatrowską i Katarzyne Lubbe (Spirit of Leadership). Miałam tę wyjątkową okazję uczestniczyć w nim, jako jedna z 6 uczestników. Bardzo mnie zainteresowała idea wykorzystania koni, jako współtrenerów w szkoleniach i chciałam ją poznać. Od dawna byłam przekonana o zbawiennym wpływie obcowania ze zwierzętami na człowieka. Konie od zawsze były obecne w naszej kulturze, wzbudzały w nas podziw swoim majestatem i wolnością. Są to tak samo jak my zwierzętami stadnymi z jasno określoną hierarchią, swoimi osobowościami, humorami. Komunikacja w stadzie jest błyskawiczna, u ludzi tak często zawodzi. Odpowiedz zwrotna, jaka uzyskujemy od konia jest jednoznaczna. Co ciekawe pokazują one nam również jak bardzo nasze stereotypy zachowań kierują nami. Mam długoletnie doświadczenie z końmi i wydawać by się mogło, że ćwiczenie przeprowadzenia konia po padoku powinno mi pójść łatwo. Jednak okazało się to takie proste. Nie wiedziałam dokładnie, co chcę zrobić i współpraca z koniem nam się nie ułożyła. Za to osobie, która nie miała kontaktu z końmi to zadanie poszło o wiele lepiej. Czemu? Koń chce współpracować z człowiekiem, lecz jeśli osoba nie wie do końca, co chce zrobić- koń nie zareaguje. Jeżeli nie jest wystarczająco pewna siebie- koń ją zignoruje. Jest stworzenie idealne, to co przeszkadza nam w pracy z nim jest w nas. Konie pozwalają nam to dostrzec.


Szkolenie dla trenerów było podzielone na trzy części: 1) Idea Spirit of Leadership, 2) bezpieczeństwo uczestników i koni oraz 3) tworzenie własnego warsztatu.

W filozofii Spirit of Leadership rola trenera jest poboczna, w centrum jest grupa. Nie przedstawia on gotowych wniosków, lecz czeka aż uczestnicy do nich dojdą. Powinien on jedynie moderować dyskusją, jeżeli jej treść oddala się od celu, każda grupa ma swoją mądrość. Uważam, że jest to bardzo mądre założenie. Wszelkie konkluzje, do których sama dotrę lepiej przełożę na życie codzienne niż te podane z zewnątrz. Każdy ma również swój odpowiedni moment na przyjęcie pewnej prawdy o sobie. Metoda Spirit of Leadership jest oparta na procesie, to znaczy, że nasza nauka nie kończy się z momentem końca szkolenia. Trwa ona nadal, układa się w całość i z czasem możemy w pełni z niej czerpać. Materiał filmowy oraz zdjęcia, jakie dostaje każdy uczestnik po szkoleniu mają na celu podtrzymanie tego procesu.


Wielką zaletą tego rodzaju szkoleń jest wyjście poza schemat. Sama możliwość ruchu, kontakt z naturą jest bardzo aktywizujący. Nie jest to bezosobowe wyłożenie treści w formie wykładu. Doświadczenie i emocje w czasie nauki są żywe przez co nowe umiejętności lepiej zapamiętujemy. Każde szkolenie Spirit of Leadership jest inne, ponieważ tworzą je uczestnicy, jest ono dopasowywane w trakcie do ich potrzeb. Przemawia do mnie również skuteczność tej metody w innych krajach. Gdyby pomysł okazał się nietrafiony na pewno nie utrzymałby się przez 18 lat, jak to jest w Stanach Zjednoczonych.


Bardzo pouczające na szkoleniu trenerów było wykonywanie ćwiczeń, które w przyszłości będą wykonywać nasi uczestnicy. Następnie analizowaliśmy przebieg, sposób wykonania, nasze emocje oraz dyskutowaliśmy nad możliwościami wykorzystania tych informacji w życiu zawodowym. Okazało się, że omawiając jedno ćwiczenie, możemy przedyskutować wiele problemowych tematów z życia zawodowego. Od grupy zależy, który aspekt jest im najbliższy.


Każdy trener obawia się trudnych sytuacji, trudnych uczestników w czasie szkolenia. Na naszym treningu wiele takich sytuacji zostało przepracowanych, wiemy, co mamy robić, gdy one zaistnieją. Dla mnie jest to bardzo ważne, ponieważ buduje to moją pewność siebie oraz podtrzymuje kompetencje.


Koń w tych szkoleniach ma swoją pozycję, nie jest narzędziem, a współtrenerem, który daje nam informację zwrotną równie cenną, jakiej udzielają nam ludzie. Dlatego ważne jest, aby uczestnicy po szkoleniu nie zmieniali go w narzędzie do jazdy konnej, ponieważ traci on magię, jaką wytwarzał podczas ćwiczeń.


Oto niektóre z wypowiedzi pozostałych uczestników:

„Konie pozwalają zobaczyć to, na co zazwyczaj nie mamy czasu, to co ukrywamy głęboko w środku, nawet to czego nie chcemy widzieć. Są "zwierciadłem", w którym możemy obejrzeć swój świat i ocenić, czy właśnie tacy chcemy być. Dostrzec zachowania, które przeszkadzają nam w codziennych relacjach oraz docenić te, dzięki którym potrafimy mieć dobry kontakt z innymi. Warsztaty stwarzają doskonałą okazję do szeroko rozumianego dialogu i lepszego poznania siebie. Co może się przełożyć na poprawę relacji w pracy, rodzinie, czy innych społecznościach. “ (Karolina)


„Na co dzień mam do czynienia zarówno z końmi jak i z ludźmi w środowisku ich pracy. Z ogromną przyjemnością i satysfakcją obserwuję jak bardzo adekwatne są moje doświadczenia z końmi w relacjach z ludźmi, i jak bardzo mogą się te relacje poprawić w efekcie warsztatów. Doświadczenie z koniem jest dla mnie codzienną weryfikacją mojego rozwoju zarówno osobistego w życiu prywatnym jak i w życiu zawodowym. Bardzo trafne jest porównanie roli koni w warsztatach do papierka lakmusowego. Wynik jest natychmiastowy. Wolność w interpretacji i wyciągnięciu wniosków o sobie samym to też ogromna lekcja i wartość dodana tego typu warsztatów. Wierzę, że warsztaty z końmi mogą nas udoskonalać, jeżeli sobie na to pozwolimy.“ (Marta)

"Koń dla mnie jest absolutnie kryształowym odbiciem bez zniekształceń, sposobu w jaki funkcjonujemy w sytuacjach społecznych. I nawet, kiedy w duchu chciałam z koniem zrobić coś co podpowiadało mi moje "koniarskie" doświadczenie absolutnie silniejsze jest to co podpowiada nienazwane ale najsilniejsze wewnętrzne JA, często nie do końca świadome. Moim zdaniem wszyscy na takich warsztatach, chociaż raz w życiu powinni się znaleźć żeby przyrzec się w takim ZWIERCIADLE“ (Małgosia)


„Koń mówi milcząc i żadna z nim dyskusja nie zagłusza przekazu jaki do nas trafia. Reszta też jest milczeniem, ale nas samych ze sobą.“ (Jerzy)


Konie dają, ale to od nas samych zależy ile od nich weźmiemy.

Elżbieta Staszowska

Uczestniczka szkolenia TTT


 


SPRZEDAJ KONIA

Wyszukiwarka
Ogłoszeń

   Szukaj
   Ogłoszeń: 0
  

Pracę Oferuję (0)
Sprzedam Różne (0)
Kupię Różne (0)
Pracy Szukam (0)
Inne (1)
Kupię Konia (0)
Jazda za Pracę - Szukam (0)
Dzierżawa - Wezmę (0)
Zamiana (Zamienię) (0)
Szukam Różne (0)
Skradziono (Sprzęt, Konie) (0)
Dzierżawa - Oddam (0)
Oferty Wakacyjne (0)
Sylwester i Konie (0)
Oferty Zimowe, Ferie (0)
Promocje Sklepów (0)
Jazda za Pracę - Oferuję (0)
Imprezy, Hubertusy (0)
Wolne Boksy dla Konia (0)
Zawody Jeździeckie (0)
Egzaminy na Odznaki Jeździecki (0)
  

półkolonie jeździeckie w PSJK Sopot Hipodorom
kurs instruktora hipoterapii
kurs instruktorski hipoterapii poznań
Kurs instruktorski - Jazda Konna
Jazda konna Poznań
Prośba o wypełnienie ankiety do pracy magister(...)
Bachmat.com.pl
Wydzierżawię konie
Obozy jeździeckie w Górach Złotych
Kosmetyki dla koni


Wypożyczalnia Samochodów
Tanie Bilety Autokarowe
Tanie Bilety Lotnicze
Wycieczki, Wyjazdy na Narty
Tanie Linie Lotnicze
Nasza Oferta Reklama Regulamin Kontakt z nami Banery